Orkiszowe Morela/Marakuja

Jak przez długi czas nie miałem do czynienia z piwami z Miejskiego Browaru Stargard, tak ostatnio dwukrotnie w krótkim czasie miałem okazję próbować warzonych w tym stargardzkim browarze restauracyjnym trunków. Po raz pierwszy nadarzyła się ona, gdy podczas odbywającej się w Szczecinie kilka tygodni temu imprezy Żagle 2021, będącej wydarzeniem zastępczym za odwołany finał regat The Tall Ship Races, odwiedziłem stoisko Miejskiego Browaru Stargard. Próbowałem tam kilku trunków, w tym recenzowanego już na portalu Lagera oraz Orkiszowego Morela/Marakuja. Później to drugie piwo miałem okazję pić w jednej ze smażalni ryb w Międzywodziu.

Browary restauracyjne zazwyczaj w swojej podstawowej ofercie mają piwa pszeniczne typu hefeweizen – styl ten jest bardzo wdzięczny w warunkach restauracyjnych, przy szybkim przetoczeniu do zbiorników wyszynkowych. Miejski Browar Stargard poszedł nieco inną drogą – sięgając po orkisz, czyli gatunek pszenicy popularny przede wszystkim w średniowieczu. Dziś orkisz jest uważany za zdrowszą, bardziej naturalną formę tego zboża i jest coraz chętniej używany choćby w piekarnictwie. Po pszenicę orkiszową sięgają również browary, chociaż nie jest to zbyt częste zjawisko – takim najbardziej znanym polskim przedstawicielem tego stylu jest oczywiście Orkiszowe z Browaru Kormoran.

Reklama

Piwo orkiszowe w porównaniu do typowego hefeweizena jest nieco „ciemniejsze” w smaku – mogą pojawić się nuty orzechowe, ciemniejszego chleba, czy akcenty lekko ziemiste. Oczywiście smak samego piwa zależy też od użytych drożdży – szczepy weizenowe, dające nuty bananów i goździków, bardziej zamaskują różnice wynikające z zasypu. Najwięcej różnic można byłoby wyczuć w przypadku użycia drożdży bardziej neutralnych, takich jak np. US-05.

Orkiszowe w podstawowej wersji to chyba koronne piwo Miejskiego Browaru Stargard, a już na pewno – jedno z bardziej charakterystycznych w ofercie. Zresztą tę wyjątkowość potwierdza fakt otrzymania przez to piwo tytułu Stargardzkiego Produktu Lokalnego. „Podstawkę” miałem okazję pić w 2019 r. podczas Szczecin Beer Fest.

Orkiszowe Morela/Marakuja to nowy pomysł Miejskiego Browaru Stargard. Swoją premierę piwo to miało w czerwcu tego roku. W jego zasypie znalazły się dwa rodzaje słodu: jęczmienny i orkiszowy, a także dwa niesłodowane składniki: ziarno orkiszu oraz płatki owsiane. Owoce – morela oraz marakuja – zostały dodane w formie puree. Warto zwrócić uwagę na niskie odfermentowanie – z 12° Plato ekstraktu osiągnięto jedynie 3,8% alkoholu objętościowo. Spodziewam się więc sporej ilości słodowej słodyczy kontrującej kwasowość wniesioną przez owoce. A jak wiadomość marakuja ma naprawdę sporo tej kwasowości.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Orkiszowe Morela/Marakuja:

woda, słód jęczmienny, słód orkiszowy, ziarno orkiszu odmiany rokosz, puree z moreli, puree z marakui, chmiel, płatki owsiane, drożdże.

Piwo niepasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Orkiszowe Morela/Marakuja:

Styl: orkiszowe z owocami
Ekstrakt:
 12° Plato
Alk. obj.:
 3,8%
IBU:
 niska w skali własnej browaru
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 29.10.2021

Kolor: Żółte, zamglone.
Piana: Umiarkowanie wysoka, głośno syczy i szybko opada.
Aromat: Zbożowy, delikatnie przyprawowy, fenolowy, ale również przyjemnie owocowy – czuć przede wszystkim marakuję.
Smak: Owocowy, głównie wyczuwalna jest marakuja. Jest umiarkowana owocowa kwasowość, która dodaje temu piwu świeżości, rześkości. Przez to w cieplejsze dni na pewno sprawdzi się jako napój orzeźwiający. Nuty słodowe schowane, gdzieś w tle pojawiają się nuty zbożowe. Banana, ani goździka nie odnotowałem.
Wysycenie: Umiarkowane.

Orkiszowe Morela/Marakuja
Orkiszowe Morela/Marakuja

Fajne piwo. Sięgając po to piwo spodziewałem się, że charakterystyczne dla weizenów nuty bananów i goździków będą skutecznie konkurować z akcentami owocowymi wnoszonymi przez morelę i marakuję. Chociaż z drugiej strony warto pamiętać, że oba owoce są bardzo intensywne w aromacie i smaku. Mówi się, że jeśli chce się uzyskać piwo brzoskwiniowe w smaku, należy dodać nie brzoskwinię, a… morelę właśnie. I w przypadku Orkiszowego Morela/Marakuja całkiem fajnie to wyszło. Miejski Browar Stagard stworzył trunek wyraźnie kwasowe, orzeźwiające. O dziwo zapowiadanej przez parametry słodyczy w smaku tego piwa nie odnotowałem. Muszę przyznać, że jest to dość zaskakująca pozycja w portfolio stargardzkiego browaru.

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracę barterową z Miejskim Browarem Stargard

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
74 %
Aromat:
84 %
Smak:
80 %
Poprzedni artykułPINTA wypuściła piwo w kooperacji z 12 polskimi browarami
Następny artykułPolski raper wypuści piwo wspólnie z Browarem Funky Fluid
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
1022-miejski-browar-stargard-orkiszowe-morela-marakujaFajne piwo. Sięgając po to piwo spodziewałem się, że charakterystyczne dla weizenów nuty bananów i goździków będą skutecznie konkurować z akcentami owocowymi wnoszonymi przez morelę i marakuję. Chociaż z drugiej strony warto pamiętać, że oba owoce są bardzo intensywne w aromacie i smaku. Mówi się, że jeśli chce się uzyskać piwo brzoskwiniowe w smaku, należy dodać nie brzoskwinię, a... morelę właśnie. I w przypadku Orkiszowego Morela/Marakuja całkiem fajnie to wyszło. Miejski Browar Stagard stworzył trunek wyraźnie kwasowe, orzeźwiające. O dziwo zapowiadanej przez parametry słodyczy w smaku tego piwa nie odnotowałem. Muszę przyznać, że jest to dość zaskakująca pozycja w portfolio stargardzkiego browaru.