Lager

Mieszkając w Policach do Stargardu (niegdyś Szczecińskiego 😉 ) nie mam daleko. Zawsze jednak tak się składa, że w tym mieście bywam jedynie przejazdem. Nigdy nie ma czasu na zatrzymanie się i zwiedzanie (w tym także to piwne). Dla beergeeka godnym uwagi są tam dwa miejsca – restauracyjny Miejski Browar Stargard oraz rzemieślniczy Browar Stargard. Z jednym i drugim miałem do czynienia wyłącznie podczas festiwalu Szczecin Beer Fest. Ich piwa do tej pory nie pojawiły się na Chmielniku w formie pełnej recenzji. Aż do dziś, ponieważ dzięki uprzejmości piwowara Miejskiego Browaru Stargard Sławomira Kamińskiego mam okazję przetestować jedną z ich podstawowych pozycji w piwnym portfolio, tj. piwo pn. Lager.

Browary restauracyjne są coraz ciekawszymi punktami na piwnej mapie Polskiej – trend ten zaczął się już dobrych kilka lat temu bodajże od Browaru Widawa. Podobnym szlakiem poszły szczecińskie browary restauracyjne – Wyszak oraz Stara Komenda (Nowy Browar Szczecin i Browar Pod Zamkiem stawiają bardziej na klasykę). Miejski Browar Stargard, oprócz klasycznych piw typu recenzowany dziś Lager, czy Pils, warzy także ciekawostki – takie jak np. orkiszowe, czy stouty.

Reklama

Lager to typowy przedstawiciel jasnego piwa dolnej fermentacji, który jest skierowany dla ludzi, którzy wolą piwa bardziej słodowe i mniej goryczkowe niż typowe pilsy (tak, są takie osoby). Takie jasne lagery mogą się czasem wydawać nudnymi, piwo warzone przez Miejski Browar Stargard zdążyło już być docenionym na Konkursie Piw Rzemieślniczym w 2019 r. – otrzymało wówczas srebrny medal. Twórcy Lagera chwalą się tym sukcesem – na etykiecie butelkowego piwa mam sporek wielkości metalizowany medal KPRu. Sama etykieta jest nadrukowana na bezbarwnej folii i zawiera też inne metalizowane wstawki. Podoba mi się to :).

Piwo pn. Lager otrzymałem od Sławka Kamińskiego podczas odbywającej się w Szczecinie imprezy Żagle 2021.

O Browarze:

Miejski Browar Stargard ruszył w kwietniu 2019 r. Mieści się w zabytkowym budynku, który był willą właściciela cukrowni w Kluczewie. Później mieściły się tam m.in. dom harcerza, wydziały starostwa powiatowego w Stargardzie, czy biblioteka. Browar dysponuje bliźniaczym sprzętem co Nowy Browar Szczecin. Głównym Miejskiego Browaru Stargard jest Oskar Pych. Warzy tam również Sławomir Kamiński.

Skład piwa Lager:

woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże.

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Lager:

Styl: jasny lager
Ekstrakt:
 12° Plato
Alk. obj.:
 5%
IBU:
 średnia według skali własnej browaru
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 29.10.2021

Kolor: Złociste, opalizujące.
Piana: Niezbyt obfita, ale drobna i gęsta. Dość szybko zanika.
Aromat: Wyraźnie słodowy, całkiem intensywny, słodki.
Smak: Słodowy, czysty. Słodowość wolna jest od ciężkich nut słodowych, które często ocierają się o nuty warzywne (i niekoniecznie musi być to DMS). Nie ma też akcentów miodowych, czy karmelowych. Są za to nuty zbożowe, z przyjemną słodyczą słodową. Goryczki brak.
Wysycenie: Niskie.

Lager
Lager

Lager nie jest spektakularnym piwem. Tego rodzaju trunek ma świetnie pasować do serwowanej w lokalu kuchni. I takim właśnie piwem jest Lager z Miejskiego Browaru Stargard. Nie odnotowałem w nim żadnych wad, nie ma śladu utlenienia. Jest za to przyjemna, łagodna słodowość wnosząca nuty zbożowe. Jest to pozycja, która szczególnie miłośnikom „piw bez zbędnej goryczki”, cytując klasyka.

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy barterowej z Miejskim Browarem Stargard

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
76 %
Aromat:
82 %
Smak:
84 %
Poprzedni artykuł#1012: Brofaktura & Kufloteka – Pils z Limonką
Następny artykułBrowar Ziemia Obiecana będzie fermentować piwa w glinianych amforach
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
1013-miejski-browar-stargard-lagerLager nie jest spektakularnym piwem. Tego rodzaju trunek ma świetnie pasować do serwowanej w lokalu kuchni. I takim właśnie piwem jest Lager z Miejskiego Browaru Stargard. Nie odnotowałem w nim żadnych wad, nie ma śladu utlenienia. Jest za to przyjemna, łagodna słodowość wnosząca nuty zbożowe. Jest to pozycja, która szczególnie miłośnikom "piw bez zbędnej goryczki", cytując klasyka.