1906 Black Coupage

Hiszpania nie należy do państw postrzeganych jako kraj piwnych, dlatego też tamtejsze piwa pojawiają się na Portalu o Piwie niezwykle rzadko. Obecnie w hiszpańskim dziale są jedynie dwa piwa, z czego jedno zostało uwarzone w kooperacji z Browarem Widawa. Czasami w polskich – nawet niespecjalistycznych – sklepach pojawią się jednak ciekawe rzeczy. Nie tak dawno trafiłem na koźlaka 1906 Black Coupage z Browaru Hijos de Rivera.

1906 Black Coupage to jedno z kilkunastu piw produkowanych w browarze Hijos de Rivera. Jest to ciemny, mocny lager w stylu koźlak. Przynajmniej tak właśnie określa swoje piwo producent. Z bardziej szczegółowego opisu jednak wynika, że może to być trunek nie do końca stylowy. Mój niepokój jest związany ze wzmiankami o nutach kawowych i likierowych w smaku, które jednak nie są charakterystyczne dla bocków. Nie ma za to mowy o akcentach chlebowych, melanoidynowych.

Reklama

Czego się więc spodziewam? Czegoś w stylu schwarzbiera na sterydach, mocniejszego i takiego „bardziej” jeśli o smak – bardziej kawowego, palonego, ocierającego się nawet o coś w rodzaju stoutu dolnej fermentacji ;). Zobaczymy, czy tak będzie w rzeczywistości.

Etykieta niczego nie urywa – jest utrzymana w czarno-czerwonych barwach z białymi wstawkami. Wygląda ona tak, jakby ktoś dostał losowy zestaw fontów i miał za zadanie stworzenie z tego kompozycji. I wyszło średnio, żeby nie powiedzieć – słabo.

O Browarze:

Hijos de Rivera to hiszpański browar działający w mieście A Coruña. Został założony w 1906 r. przez José María Rivera Corral i początkowo funkcjonował pod nazwą La Estrella de Galicia. W 2017 r. część jego udziałów przejęła irlandzka firma Carlow Brewing Company.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa 1906 Black Coupage:

woda, słód jęczmienny, chmiel (Nugget, Sladek), drożdże.

Piwo pasteryzowane

Parametry piwa 1906 Black Coupage:

Styl: koźlak
Ekstrakt:
  17° Plato
Alk. obj.:
 7,2%
IBU:
 27
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 03.2022

Kolor: Ciemne, ciemnobrązowe, brunatne. Chyba klarowne.
Piana: Niezbyt imponująca, średniopęcherzykowa, średnio obfita. Syczy i szybko opada do obrączki i wyspy.
Aromat: Karmelowy, z nutką kawy.
Smak: Podobnie jak w zapachu – dominuje kawa w połączeniu z karmelem. Piwo jest słodkawe, ale jednocześnie sprawia wrażenie wytrawnego na finiszu, który jest zdominowany przez nuty kawowe, palone. Jest też goryczka o charakterze palonym.
Wysycenie: Dość wysokie.

1906 Black Coupage
1906 Black Coupage

No, 1906 Black Coupage nie jest koźlakiem. A jeśli jest – to niestylowym. Dużo bliżej mu do stoutu (dolnej fermentacji) niż do bocka. Smak zdominowany jest przez nuty kawowe, wyraźnie palone. Paloność zostaje na długo na finiszu w postaci goryczki. Piwo niezłe (wypiłem bez problemu), ale niestylowe.

Cena: piwo otrzymane w prezencie

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
70 %
Aromat:
65 %
Smak:
65 %
Poprzedni artykułSaison stylem roku 2022 według PSPD
Następny artykuł#1085: Artezan – Last Christmas I gave you my STOUT
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
1084-hijos-de-rivera-1906-black-coupageNo, 1906 Black Coupage nie jest koźlakiem. A jeśli jest - to niestylowym. Dużo bliżej mu do stoutu (dolnej fermentacji) niż do bocka. Smak zdominowany jest przez nuty kawowe, wyraźnie palone. Paloność zostaje na długo na finiszu w postaci goryczki. Piwo niezłe (wypiłem bez problemu), ale niestylowe.