Piw leżakowanych w beczkach mamy już w Polsce na pęczki. Ba, łatwiej o risa w wersji BA niż o standardowego. I pomyśleć, że na początku piwnej rewolucji piwowarzy byli skazani na korzystanie z wiórów, kostek, czy też płatków drewnianych, produkowanych ze zużytych drewnianych beczek. Chociaż i teraz spotyka się na rynku polskie piwa kraftowe leżakowane z drewnem – jedną z ostatnich tego rodzaju nowości jest Słuszna Koncepcja z Browaru Hoppy Beaver.

Leżakowanie z drewnem w teorii mają sporo zalet – oszczędność czasu i miejsca w browarze, ograniczone ryzyko infekcji, niezła dostępność płatków, ale też i minusów – przede wszystkim łatwo z nimi przedobrzyć, jak było choćby w przypadku Niedobitego z PINTY, czyli piwa, które smakowało niczym ekstrakt z klepek parkietu. Szczególnie wygodne to rozwiązanie jest dla browarów kontraktowych, które nie mając własnego browaru są zdane na to, co zaoferują im browary, w których kontraktowane jest piwo.

Reklama

Piwa w belgijskich stylach w Polsce chyba nie do końca się przyjęły – spośród nich najczęściej warzone są chyba belgian strong ale’e, szczególnie te ciemne, nazywane quadruplami. W teorii mają one najwięcej do zaoferowania odbiorcom. A płatki dębowe są zwykle dodawane właśnie do mocnych, ciemnych piw – to w ich przypadku osiąga się najlepsze efekty. Podobnie jest też z trochę jaśniejszymi mocarzami, takimi jak np. barley wine, wee heavy, czy old ale.

Słuszna Koncepcja na etykiecie została określona jako belgian strong ale, chociaż już w butelce widać, że kolorem bliżej mu do ciemnego quadrupla niż do złocistego Duvela. Płatki więc powinny tu całkiem nieźle pasować: wg opisu na etykiecie waniliowo-dębowe akcenty uzupełniają wytrawny przyprawowo-owocowy profil trunku. Jestem szczególnie ciekaw, jak współgrać ze sobą będzie połączenie drewnianej waniliny z fenolami pochodzącymi od belgijskich szczepów drożdży. Z doświadczenia wiem, że użyte w Słusznej Koncepcji drożdże „Belgijskie Pagórki” potrafią dać naprawdę sporą ilość przypraw, i to nie tylko goździka, ale też gałki muszkatołowej, czy pieprzu.

Słuszna Koncepcja to ostatnia w tym roku nowość z Hoppy Beavera. Po raz kolejny chciałbym poznać proces wymyślania nazw przez ekipę „chmielowe bobra”, podobnie zresztą jest z motywem na etykiecie, który chyba z całego portfolio browaru najmniej do mnie dociera. Patrząc na nią na myśl nasuwa mi się jedno: WTF? :P. Jeśli chodzi o zawartość to Słuszna Koncepcja nachmielona została dwoma kontynentalnymi odmianami: Saaz oraz Sterling. Jak na stylizowany na Belgię trunek, nie mogło w nim zabraknąć cukru kandyzowanego, który ma za zadanie obniżyć pełnię, a wręcz dodać wytrawności. Poza tym zaciekawił mnie dodatek kolendry, która jest charakterystycznym składnikiem innego belgijskiego stylu: witbiera. Piwo nie miało zbyt wysokiego ekstraktu początkowego (a szkoda), jednak całkiem głęboko odfermentowało.

Styl: belgian strong ale
Ekstrakt:
 17° Plato 
Alk. obj.:
 7,8%
IBU:
 b/d

Kolor: Bursztynowe, wyraźnie opalizujące. 
Piana: Niska, sycząca. Szybko znika praktycznie całkowicie. 
Zapach: Ciasteczkowy, lekko karmelowy, intensywnie przyprawowy od fenoli. W tle jest pochodząca z płatków dębowych wanilina. 
Smak: Słuszna Koncepcja to piwo zdominowane przez przyprawy, których… w składzie nie ma. Zatem muszą to być fenole produkowane przez drożdże. Dominują goździki niczym w grzańcu. Pomimo dość głębokiego odfermentowania jest słodkawe – obecne są akcenty kojarzące się z owocami kandyzowanymi. Finisz wyraźnie waniliowy, lekko drewniany. 
Wysycenie: Umiarkowane.

Słuszna Koncepcja to ciekawe piwo, które posmakuje przede wszystkim miłośnikom goździków w piwie. Tu jest ich naprawdę sporo. Poza tym miks suszonych, czy też kandyzowanych owoców i wanilii nasuwa skojarzenie z jakimś świątecznym ciastem. Intrygujący efekt, który byłby jeszcze lepszy w przypadku wyższego, przekraczającego 22° Plato ekstraktu. Myślę, że coś takiego było prawdziwą słuszną koncepcją ;). A tak, jak na belgian strong ale coś tu jednak brakuje.

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy z Browarem Hoppy Beaver

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Ocena:
75 %
Poprzedni artykułDoctor Brew zebrał już ponad 2,5 mln zł
Następny artykułPiwa z Witnicy w sklepach PSS Społem Szczecin
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
536-beer-bros-hoppy-beaver-sluszna-koncepcjaSłuszna Koncepcja to ciekawe piwo, które posmakuje przede wszystkim miłośnikom goździków w piwie. Tu jest ich naprawdę sporo. Poza tym miks suszonych, czy też kandyzowanych owoców i wanilii nasuwa skojarzenie z jakimś świątecznym ciastem. Intrygujący efekt, który byłby jeszcze lepszy w przypadku wyższego, przekraczającego 22° Plato ekstraktu. Myślę, że coś takiego było prawdziwą słuszną koncepcją ;). A tak, jak na belgian strong ale coś tu jednak brakuje.