Rubinowa Magia

Spośród wszystkich piwnych stylów jedne na moim blogu pojawiają się częściej (jak np. american pale ale, czy różny ipy) lub rzadziej. Ba, wśród tych drugich są nawet takie, które jak dotąd w trzyletniej historii mojego bloga pojawiły się dotąd jedynie raz. Do nich zalicza się m.in. irish red ale – do dziś jedynym przedstawicielem tego stylu, który pojawił się u mnie, był Dzielny Irek z Browaru Waszczukowe. Dziś się to zmieni, a wszystko za sprawą piwa Rubinowa Magia z Browaru BIAŁY.

Browar BIAŁY to browar rzemieślniczy ze wsi Łyski koło Białegostoku (gmina Choroszcz). Na niewielkiej warzelni (jedynie 5 hl) powstają tam piwa prezentujące głównie klasyczne podejście do piwowarstwa. Trzy tygodnie temu otrzymałem od Browaru BIAŁY sześć piw – w żadnym z nich nie uświadczymy popularnych ostatnio nowofalowych odmian chmielu – nawet w IPA! Sławomir Ignatiuk w swoim browarze używa głównie polskich odmian chmielu, wśród których najbardziej upodobał sobie Marynkę oraz Lubelski.

Reklama

Irlandzkie piwowarstwo, w odróżnieniu od innych państw archipelagu Wysp Brytyjskich, znane jest z dwóch stylów piwa – ze stoutów oraz właśnie z irish red ale. Pojawia się też jeszcze czasem irish brown ale. Wracając jednak do irlandzkiego czerwonego ejla, to jest to piwo dość charakterystyczne w wyglądzie. Otóż, jak nazwa stylu wskazuje, jest ono czerwone, może więc przybierać różne odcienie – od bursztynowego do ciemno czerwono-miedzianego. W smaku piwo to jest czyste, słodowe. Nie powinno być w nim estrów. Pożądane są natomiast nuty karmelowe, toffi – niski poziom diacetylu jest akceptowalny. Irish red ale może mieć palony, lekko kawowy finisz. 

Rubinowa Magia nachmielona została dwoma odmianami chmielu: Lubelskim oraz Marynką.

Styl: irish red ale
Ekstrakt:
 12° Plato 
Alk. obj.:
 5,2%
IBU:
 b/d

Data przy­dat­no­ści: 16.03.2019

Kolor: Głęboko miedziane, czerwone – szczególnie pod światło rubinowe. Opalizujące. 
Piana: Niska, ale drobna. Beżowa. Redukuje się do cienkiej warstwy. Zostawia śladowy lejsing. 
Aromat: Słodowy, karmelowy. Przyjemny.
Smak: Wytrawny, dużo twardego, niezbyt słodkiego, a nawet słonawego karmelu. Jest też trochę czerwonych owoców. Goryczka niska, choć finisz wydaje się być nieco cierpki, kawowy. 
Wysycenie: Umiarkowane. 

Rubinowa Magia to niezłe piwo, choć według wytycznych BJCP dla tego stylu, nie powinno być w jego smaku nut owocowych. Tu jednak się one pojawiają (za co muszę odjąć trochę punktów) obok przyjemnych i stylowych akcentów karmelowych. Piwo jest sesyjne i szybko znika ze szklanki. Rubinowa Magia to kolejna smaczna, „niezobowiązująca” pozycja w portfolio. Ot, piwo to jest bez fajerwerków, ale świetnie nadaje się do obiadu :).

Cena: otrzymane w ramach współpracy z Browarem BIAŁY

PS. Niestety, zbyt szybko wyrzuciłem butelkę i nie zrobiłem dokładniejszych zdjęć etykiety :(.

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Ocena:
72 %
Poprzedni artykułDoctor Brew rusza z crowdfundingiem
Następny artykułBrowar Jana będzie eksperymentował
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
520-bialy-rubinowa-magiaRubinowa Magia to niezłe piwo, choć według wytycznych BJCP dla tego stylu, nie powinno być w jego smaku nut owocowych. Tu jednak się one pojawiają (za co muszę odjąć trochę punktów) obok przyjemnych i stylowych akcentów karmelowych. Piwo jest sesyjne i szybko znika ze szklanki. Rubinowa Magia to kolejna smaczna, "niezobowiązująca" pozycja w portfolio. Ot, piwo to jest bez fajerwerków, ale świetnie nadaje się do obiadu :).