Irish Craft Stout

Popularność piw kraftowych sprawiła, że również koncerny i inne duże marki co rusz próbują coś uszczknąć z tego tortu klasy premium. Stąd też do sprzedaży co jakiś czas trafiają tzw. „farbowane lisy”, określane po angielsku słowem „crafty” (w odróżnieniu od prawilnych „craft beers”). Co ciekawe, pod taką właśnie marką – The Crafty Brewing Co. – sieć sklepów Lidl postanowiła wprowadzić dwa piwa rodem z Irlandii. Jednym z nich jest lager, a drugim Irish Craft Stout, którym się dziś zajmę.

Irish Craft Stout spod marki The Crafty Brewing Co. jest w rzeczywistości warzony przez irlandzki Browar Rye River na zlecenie Lidla. Zarówno na stronie browaru, jak i na etykiecie mamy bardzo niewiele szczegółów na temat tego piwa. Jest jedynie zawartość alkoholu i oznaczenie słodyczy oraz goryczki. I w sumie to tyle, bo skład zastąpiła formułka wyszczególnienia alergenów „zawiera: jęczmień”. I właśnie mamy tu pewną ciekawostkę, dlaczego po polsku wspomniano wyłącznie o jęczmieniu, a nie słodzie jęczmiennym (bo pewnie zboże to trafiło do kadzi w tych dwóch formach). Ciekawe, czy żaden polski urząd się do tego nie dochrzani ;).

Reklama

Jak już wspomniałem strona internetowa Browaru Rye River nie dostarcza nam zbyt wielu szczegółów – z jednym wyjątkiem, bo znajdziemy tam listę medali, które piwo to zdobyło na międzynarodowych konkursach – Irish Craft Stout zdobywał m.in. czterokrotnie „blachy” na World Beer Awards: złoto w 2018 i 2019 r., srebro w 2020 r. i brąz w 2021 r. Łącznie wymieniono osiem nagród.

Z opisu dowiadujemy się, że w smaku możemy spodziewać się nut kawy, czekolady oraz chmielowej goryczki. Całość ma być – jak na irish stout przystało – treściwa. Czy tak będzie? Okaże się, ale niska zawartość alkoholu (4,5%) zdaje się to potwierdzać.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Irish Craft Stout:

Zawiera: jęczmień

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Irish Craft Stout:

Styl: irish stout
Ekstrakt:
b/d
Alk. obj.:
 4,5%
IBU:
 3/5 w skali własnej browaru
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 06.2023

Wygląd: Czarne, nieprzejrzyste.
Piana: Dość obfita, drobna, ale szybko zaczyna się dziurawić i opadać. Brązowawa. Dość szybko redukuje się cienkiej warstewki.
Aromat: Przyjemny, palony, kawowy, stoutowy.
Smak: Palony, wyrazisty. Sporo kawy, paloności. Trunek wytrawny, niewiele tu słodyczy, ale Irish Craft Stout nie sprawia też wrażenia wodnistego. Goryczka dość wysoka. Trunek bardzo sesyjny, szybko znika ze szklanki.
Wysycenie: Umiarkowane, w kierunku wysokiego.

Irish Craft Stout

Zaskakująco smaczny stout. Nie miałem wobec niego wielkich oczekiwań, ale jednak Irish Craft Stout mnie usatysfakcjonował. Mamy tu wszystko, co piwo w tym stylu oferować powinno. Nie jest też wodnisty, ani zbyt słodki – taki akurat. Miłe zaskoczenie :).

Cena: piwo otrzymane w prezencie

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
80 %
Aromat
80 %
Smak:
85 %
Poprzedni artykułPiwa z dodatkiem tytoniu powinny mieć banderolę
Następny artykułWieści Tygodnia #320
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
1160-rye-river-the-crafty-brewing-co-irish-craft-stoutZaskakująco smaczny stout. Nie miałem wobec niego wielkich oczekiwań, ale jednak Irish Craft Stout mnie usatysfakcjonował. Mamy tu wszystko, co piwo w tym stylu oferować powinno. Nie jest też wodnisty, ani zbyt słodki - taki akurat. Miłe zaskoczenie :).