O Browarze Jastrzębie stało się głośno za sprawą zakończonej w styczniu 2019 r. emisji akcji, która zakończyła się zebraniem ponad 3,8 miliona złotych. Do tej pory nie miałem z nim jednak do czynienia – w Szczecinie jastrzębskich piw po prostu nie widziałem. Okazja do sprawdzenia choć malutkiej części oferty Browaru Jastrzębie były dla mnie zakupy, które ostatnio zrobiłem przez internet. No i w ten właśnie sposób trafiło do mnie Jastrzębskie Klasyczne Żytnie.

Wypuszczając akcje Browar Jastrzębie celował w zebranie nieco ponad 4 milionów złotych. Koniec końców udało się zebrać nieco mniej, co i tak było sporym sukcesem. Celem było zebranie środków potrzebnych na budowę stacjonarnego browaru – jej zakończenie oraz start produkcji planowane jest na 2020 r. Aktualnie Browar Jastrzębie warzy kontraktowo i na swoim koncie ma już kilkanaście piw. Pierwsze piwo – Jastrzębska Mozaika – zostało uwarzone w lutym 2016 r. w Browarze Tragarz.

Reklama

Choć słód żytni nie należy do rzadko wykorzystywanych przez browary kraftowe surowców, to jednak takiego klasycznego roggenbiera w stylu znanym z Niemiec chyba jeszcze u mnie nie było. A przynajmniej za bardzo żadnego nie kojarzę. Styl ten wywodzi się z okolicy Ratyzbony (niem. Regensburg) w Bawarii. Jako, że oryginalnie do fermentacji używa się drożdży weizenowych, to niemieckie żytnie piwa są dość zbliżone do dunkelweizenów, od których odróżniają się poprzez intensywniejsze nuty chlebowe oraz charakterystyczną gorzkawą żytnią przyprawowość. Roggenbier jest też piwem treściwszym.

Wszystko fajnie, ale Jastrzębskie Klasyczne Żytnie jest… lagerem. Cały jego charakter będzie więc pochodził zapewne od słodów, ewentualnie od chmielu – chociaż na etykiecie znajdziemy informację, że goryczka jest jedynie łagodna. I tak naprawdę nie wiem, czego mam się tu spodziewać. Tym co za to propsuję, jest niski ekstrakt, a co za tym idzie niska zawartość alkoholu. W tym przypadku jest to 11tka, z której uzyskano jedynie 3,8% alkoholu. Lubię takie lekkie piwa – zobaczymy, czy i to przypadnie mi do gustu :).

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Jastrzębskie Klasyczne Żytnie:

woda, słody: pilzneński, wiedeński, żytni, czekoladowy, chmiel: Sybilla, Lubelski, Oktawia, drożdże Fermentis Saflager w-34/70.

Parametry piwa Jastrzębskie Klasyczne Żytnie:

Styl: roggienbier / ciemny lager
Ekstrakt:
 11° Plato
Alk. obj.:
 3,8%
IBU:
 łagodna

Data przydatności: 16.07.2020

Kolor: Brązowe, mętne niczym woda z kałuży.
Piana: Niska, koloru ecru.
Zapach: Słodowy, biszkoptowy, tostowy.
Smak: Karmelowy, tostowy, biszkoptowy. Pojawia się też nieco rozwodnionej kawy. Początkowo piwo wydaje się być słodkawym – mimo niskiego woltażu sprawia wrażenie pełnego. Finisz jest jednak wytrawny, „chropowaty” od żyta. Jest też zaznaczona goryczka – taka ziołowa, nieco zalegająca.
Wysycenie: Niskie.

Dzięki niskiemu odfermentowaniu Jastrzębskie Klasyczne Żytnie to piwo, które ma całkiem sporo słodowego ciała. Smakuje trochę jak koźlak w wersji light z żytnim pazurkiem w tle. Jest okej, choć trzeba zaznaczyć, że nie należy w tym przypadku szukać piwa spektakularnego. Nie taka jego rola. Myślę, że do obiadu, grilla byłoby jak znalazł.

Cena: 8,72 zł za 0,5 litra w sklepie internetowym

Reklama