SKM

SKM – ten skrót w Szczecinie i okolicy kojarzy się jednoznacznie, ze Szczecińską Koleją Metropolitarną, której budowa co rusz napotyka na kolejne problemy i wciąż nie wiadomo, czy uda się tę inwestycję zrealizować. Równie obeznani z tym skrótem są mieszkańcy Trójmiasta i okolic, ponieważ tam funkcjonuje coś takiego jak Szybka Kolej Miejska, do której odwołuje się piwo, którym się dziś zajmę. Będzie to SKM z Browaru Lubrow.

To debiut Browaru Lubrow na Portalu o Piwie. Początkowo bowiem – od 2012 r. – działał jako browar restauracyjny w Gdańsku, w którym w ciągu ostatnich pewnie 20 lat byłem tylko raz i to bardzo krótko. W 2020 r. Lubrow przeniósł się do kaszubskiej miejscowości Borcz, gdzie obok tamtejszego Hotelu Spichrz uruchomił wciąż niewielki browar, który – o dziwo – korzysta z linii do puszkowania. I właśnie sobie zdałem sprawę, że w ubiegłym roku dałem ostro ciała. W sierpniu musiałem udać się do Kiełpina – wracałem wówczas tego samego dnia (do Szczecina jest stamtąd kawał drogi), a… mogłem się zatrzymać we wspomnianym właśnie Borczu. Żałuję tego teraz mocno.

Reklama

No, ale nie ma tego złego, bo niedawno odezwała się do mnie właśnie ekipa Lubrowa z propozycją, że podeśle mi zestaw swoich piw. I tak też się stało – otrzymałem sześć puszek o pojemności 0,33 litra, spiętych taką sprytną plastikową nakładką, dzięki czemu powstał zgrabny sześciopak. Jako, że dawno nie piłem pilsa, to zdecydowałem się akurat na ten styl.

SKM nie jest do końca typowym pilsem. W jego składzie, oprócz słodu jęczmiennego, znajdziemy też słód pszeniczny. Do nachmielenia użyto czterech polskich odmian chmielu – Lubelskiego, Sybilli, Zuli oraz Izabeli. Z czego ta pierwsza odmiana została użyta na goryczkę.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa SKM:

woda, słód jęczmienny, słód pszeniczny, chmiel (Lubelski, Sybilla, Zula, Izabela), drożdże.

Piwo niepasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa SKM:

Styl: pilsner
Ekstrakt:
  11,8° Plato
Alk. obj.:
 5,1%
IBU:
 b/d
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 22.11.2022

Kolor: Złociste, świetliste
Piana: Dość ładna. Średniopęcherzykowa, umiarkowanie trwała. Opada do cienkiej warstewki.
Aromat: Przyjemny, chmielowy. Sporo cytrusów, są też nuty kwiatowe.
Smak: Rześki, wytrawny. Słodowość jest stonowana, czysta, bez żadnych niepotrzebnych posmaków. Początkowo – przez kilka-, kilkanaście łyków miałem wrażenie, że SKM ma stosunkowo niską goryczkę. Po dłuższej chwili to odczucie się wzmogło i doszedłem do wniosku, że jest wręcz odwrotnie – goryczka jest zacna ;). Nawet nieco zalegająca w gardle. Dobry pils.
Wysycenie: Niskie, w kierunku umiarkowanego.

SKM
SKM

Dobre piwo – pod względem słodowym nie ma tu, do czego się przyczepić. Aromat piwa SKM też jest bardzo fajny – cytrusowo-kwiatowy. Nieco zastrzeżeń można mieć do jakości goryczki, która z czasem staje się nie do końca przyjemna, nieco zalegająca. Niemniej jest to udany debiut Browaru Lubrow na Portalu o Piwie :).

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy barterowej z Browarem Lubrow

Reklama