Czarnobrody

Kupując dzisiejsze piwo, byłem przekonany, że mam do czynienia z „barrel ejdżem”. Nie sprawdziłem sobie bowiem, czym zajmuje się firma BlackBeard Barber&Barrel House, która nawiązała współpracę z Browarem Profesja i czego efektem było recenzowane dziś przeze mnie piwo, czyli Czarnobrody. Okazuje się jednak, że BlackBeard Barber&Barrel House z beczkami ma niewiele wspólnego — jest to bowiem działający we Wrocławiu barber połączony z salonem alkoholowym.

Czarnobrody to barley wine w wariancie angielskim. Spodziewam się więc słodowego, mocnego piwa deserowego o owocowym zacięciu, które staje się intensywniejsza wraz ze starzeniem się i utlenianiem się piwa. Słodowość wnosi całą gamę nut smakowych – od chlebowych, przez melasowe, karmelowe w kierunku toffii. Z kolei wspomniana już wyżej likierowa owocowość może kojarzyć się z suszonymi owocami, winogronem, ocierającym się o charakterystyczne nuty sherry i porto. Na finiszu można spodziewać się umiarkowanej, w kierunku do wysokiej goryczki chmielowej pochodzącej od brytyjskich lub kontynentalnych odmian chmielu (nie spodziewałbym się niczego nowofalowego).

Reklama

Czarnobrody to trunek, w którego zasypie znalazły się dwa słody: jęczmienny i pszeniczny. Dodano również cukier – być może chodziło o podbicie ekstraktu do zakładanej wartości lub o „wysmuklenie” gotowego piwa. Chmiel w aromacie i smaku nie odgrywa większej roli (poza goryczką) – dlatego też nie będę się czepiał tego, że Browar Profesja nie pochwalił się, jakiej dokładnie odmiany użył.

O Browarze:

Browar Profesja powstał w 2012 r. w formie stacjonarnej we Wrocławiu. Znany jest z nazywania swoich piw nazwami profesji i umieszczania na etykietach postaci krasnoludów danego zawodu. W swoim portfolio ma wiele interesujących piw, w tym braggota, czy imperialne stouty. W połowie listopada 2021 r., browar ten został przejęty przez spółkę Mazurska Manufaktura. Według deklaracji nowego właściciela Browar Profesja ma nie stracić swojego unikalnego charakteru.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Czarnobrody:

woda, słód jęczmienny, słód pszeniczny, cukier, chmiel, drożdże (Scottish Ale).

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Czarnobrody:

Styl: barley wine
Ekstrakt:
24° Plato
Alk. obj.:
 11%
IBU:
 1,5/5 w skali własnej browaru
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 30.11.2022

Kolor: Brązowe, brunatne, pod światło wpadające w rubin, miedź. Klarowne.
Piana: Niezbyt imponująca. Dość szybko całkowicie zanika.
Aromat: Owocowy, ciasteczkowy, trochę karmelowy. Przyjemny. W tle pojawia się też coś w rodzaju miodu pitnego.
Smak: Słodki, owocowy. Sporo nut daktylowych, figowych. Pojawia się też sporo rodzynek. Baza słodowa treściwa, zostawia na podniebieniu długi posmak. Goryczka niska. Trunek nieźle ułożony, choć rozgrzewa przełyk.
Wysycenie: Niskie, w kierunku umiarkowanego.

Czarnobrody
Czarnobrody

Niezłe piwo. Czarnobrody to klasyczny, dobrze ułożony barley wine, w którym mamy sporo przyjemnych owoców. Mimo użycia cukru jest to trunek fajnie treściwy, o kompleksowym smaku. Poza słabą pianą ciężko jest się do czegokolwiek przyczepić. Miłe zaskoczenie :).

Cena: piwo otrzymane w prezencie

Reklama