Celtic Surprise: Part One

W marcu, w okolicy dnia świętego Patryka, Browar Wrężel wypuścił dwa okolicznościowe piwa, inspirowane klimatami irlandzkimi. Ta mini seria, na którą składa się dry stout oraz irish red ale, otrzymała tytuł Celtric Surprise. Ciekawszą dla mnie jawiła się ta pierwsza propozycja i właśnie po Celtic Surprise: Part One sięgnąłem. Zapraszam do zapoznania się z recenzją tego piwa.

– W tej serii #PodróżeZeSmakiem zabierzemy was na Zieloną Wyspę, której zawdzięczamy rozwój browarnictwa w Europie. Pora poszerzyć piwne horyzonty – beannacht leat! – napisał na Facebooku Browar Wrężel. – Oto umiarkowanie palone piwo, któremu ostrości nadaje zboże. Ponadto charakteryzuje się ono lekką do umiarkowanej kwasowością oraz średnią goryczką chmielową. Wytrawny, kakaowy finisz pochodzi od palonego zboża. Zawiera gorzką czekoladę, wyczuwalną na podniebieniu, utrzymują się do finiszu – czytamy dalej.

Reklama

Jak już zapewne wiecie, lubię stouty – szczególnie te niedosładzane, bez dodatków. I właśnie z czymś takim mamy do czynienia w tym przypadku, w końcu to dry stout. Potwierdza to zresztą umieszczony na etykiecie skład. Receptura piwa Celtic Surprise: Part One opiera się na słodzie jęczmiennym. Co ciekawe do nachmielenia tego stoutu nie użyto ani chmielu wyspiarskiego, ani klasycznego kontynentalnego. Do recenzowanego dziś trunku trafiła bowiem wyłącznie polska Iunga.

Etykieta piwa Celtic Surprise: Part One może się podobać. Mamy na niej widoczek, zapewne irlandzki – są góry, sporo zieleni i kwiatów. Ponadto umieszczono na niej wszystkie przydatne informacje – to zawsze chwali się ;). Są one przedstawione w czytelny sposób – nie mam uwag.

O Browarze:

Browar Wrężel powstał w czerwcu 2014 r. Jego piwowarem został Adrian Kukuła. Piwa Browaru Wrężel zadebiutowały na rynku pod koniec 2014 r.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Celtic Surprise: Part One:

woda, słody jęczmienne: Pale Ale, karmelowy 600 EBC, czekoladowy ciemny, prażony obłuszczony, chmiele: Iunga, drożdże S-04.

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane.

Parametry piwa Celtic Surprise: Part One:

Styl: dry stout
Ekstrakt:
12° Plato
Alk. obj.:
 4,8%
IBU:
 2/5 w skali własnej browaru
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 02.03.2023

Barwa: Czarne, nieprzejrzyste.
Piana: Niska, tworzy się z ogromnym trudem. Beżowa. Bardzo szybko opada niemalże do zera.
Aromat: Palony, stoutowy. Przyjemny.
Smak: Wytrawny, palony, kawowy. Dominuje kawa zbożowa i to mocno palona, wręcz wpadająca nieco w popiołowy. Finisz wyraźnie goryczkowy, głównie od ciemnych słodów, ale też jakaś ziołowa chmielowość też się pojawia. Dobry stout.
Wysycenie: Niskie.

Celtic Surprise: Part One
Celtic Surprise: Part One

Bardzo fajne piwo. Celtic Surprise: Part One to rasowy dry stout. Mamy tu dużo nut palonych, ocierających się o popiołowość. Całość sprawia wyraziste, intensywne wrażenie. Zdecydowanie nie można narzekać, że to piwo jest zbyt wodniste. Jedynie co można mieć uwagi co do wyglądu – piana bardzo szybko zanika.

Cena: nie pamiętam

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
65 %
Aromat:
90 %
Smak:
85 %
Poprzedni artykułWieści Tygodnia #312
Następny artykułXII Międzynarodowy Cieszyński KPD przeniesiony do Warszawy
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
1147-zarzecze-wrezel-celtic-surprise-part-oneBardzo fajne piwo. Celtic Surprise: Part One to rasowy dry stout. Mamy tu dużo nut palonych, ocierających się o popiołowość. Całość sprawia wyraziste, intensywne wrażenie. Zdecydowanie nie można narzekać, że to piwo jest zbyt wodniste. Jedynie co można mieć uwagi co do wyglądu - piana bardzo szybko zanika.