Cukiernik (orzech laskowy)

Pastry stout nie należy do moich ulubionych stylów. Jak dla mnie zazwyczaj są to piwa przeładowane dodatkami, za słodkie. A to jest dość dziwne, ponieważ jestem łasuchem, dla którego nie ma zbyt słodkich ciast, czy słodyczy. Z pastry stoutami najwyraźniej tak to nie działa, chociaż i tak wolę je od pastry sourów ;). Niemniej raz na jakiś czas sięgam po tego rodzaju piwa, żeby mieć „rękę na pulsie wydarzeń”. Dziś zajmę się orzechowym pastry stoutem z Browaru Profesja, czyli piwem Cukiernik (orzech laskowy).

Pastry stouty to piwa, które z założenia mają swoim smakiem mają przypominać ciasta, czy też innego rodzaju desery. Niemalże obowiązkowym ich składnikiem jest laktoza. Często używa się kakao, tonkę, wanilię. W przypadku Cukiernika jest jednak inaczej – mamy tu oczywiście laktozę, a także syrop klonowy i naturalny aromat orzecha laskowego. Same orzechy (czy to laskowe, włoskie, czy ziemne) nie są generalnie zbyt wdzięcznym dodatkiem do piwa. Ciężko z nich wyciągnąć coś, co potem będzie wyczuwalne w smaku, dlatego też zazwyczaj trzeba się wspomóc aromatem – to akurat mnie nie dziwi. Podobny problem jest z syropem klonowym, który jest jest dodany przed fermentacją, jest praktycznie niewyczuwalny w gotowym piwie.

Reklama

W składzie Cukiernika (orzech laskowy) znalazły się następujące surowce: woda, słód jęczmienny, laktoza, płatki owsiane, syrop klonowy, chmiele, naturalny aromat orzecha laskowego, drożdże (London Fog). Browar Profesja nie podaje szczegółów na temat użytych słodów oraz odmian chmielu.

O Browarze:

Browar Profesja powstał w 2012 r. w formie stacjonarnej we Wrocławiu. Znany jest z nazywania swoich piw nazwami profesji i umieszczania na etykietach postaci krasnoludów danego zawodu. W swoim portfolio ma wiele interesujących piw, w tym braggota, czy imperialne stouty. W połowie listopada 2021 r., browar ten został przejęty przez spółkę Mazurska Manufaktura. Według deklaracji nowego właściciela Browar Profesja ma nie stracić swojego unikalnego charakteru.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Cukiernik (orzech laskowy):

woda, słód jęczmienny, laktoza, płatki owsiane, syrop klonowy, chmiele, naturalny aromat orzecha laskowego, drożdże (London Fog).

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Cukiernik (orzech laskowy):

Styl: pastry stout
Ekstrakt:
 16° Plato
Alk. obj.:
 7,1%
IBU:
 1,5/5 w skali własnej browaru
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 24.11.2022

Barwa: Czarne, nieprzejrzyste.
Piana: Niska, rachityczna, szybko znika całkowicie.
Aromat: Wyraźnie orzechowy, słodki.
Smak: Jest słodko – dominuje orzech, który sprawia wrażenie trochę sztucznego. Tło jest gładkie, aksamitne, czekoladowy. Zostawia długi – jakby nutellowy, ewentualnie nugatowy posmak. Goryczki brak.
Wysycenie: Niskie.

Cukiernik (orzech laskowy)
Cukiernik (orzech laskowy)

Jak dla mnie przesadzono tu z aromatem orzechowym. Orzech laskowy całkowicie zdominował smak piwa Cukiernik (orzech laskowy). Może on się kojarzyć trochę kremem orzechowym typu nutella, jednak z czasem trunek ten robi się trochę męczący. Samo piwo jednak zaskakuje treściwością, gładką i aksamitną teksturą. Optymalną objętością dla niego byłaby chyba butelka lub puszka o pojemności 0,33 litra. Minusem tego piwa jest też na pewno słaba piana, która nie chciała się tworzyć nawet przy energicznym nalewaniu.

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy z Browarem Profesja

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
60 %
Aromat:
80 %
Smak:
70 %
Poprzedni artykułRosyjskie piwa wykluczone z konkursu European Beer Star 2022
Następny artykułRuszyła akcja Brew for Ukraine. To inicjatywa Browaru Funky Fluid
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
1098-profesja-cukiernik-orzech-laskowyJak dla mnie przesadzono tu z aromatem orzechowym. Orzech laskowy całkowicie zdominował smak piwa Cukiernik (orzech laskowy). Może on się kojarzyć trochę kremem orzechowym typu nutella, jednak z czasem trunek ten robi się trochę męczący. Samo piwo jednak zaskakuje treściwością, gładką i aksamitną teksturą. Optymalną objętością dla niego byłaby chyba butelka lub puszka o pojemności 0,33 litra. Minusem tego piwa jest też na pewno słaba piana, która nie chciała się tworzyć nawet przy energicznym nalewaniu.