Święty Patryk

Od święta (a raczej wspomnienia) świętego Patryka upłynęło sporo wody w Odrze – wszak obchodzone jest ono w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego 17 marca. Tego dnia w Irlandii obchodzi się też święto narodowe, które bywa celebrowane tamtejszym dobrym piwem, głównie stoutami lub irish red ale’ami. Dlatego też piwo Święty Patryk z Browaru ReCraft jest stoutem, i to w wersji z dodatkiem laktozy i kawy.

Sweet stout to alternatywne określenie dla milk stoutu, wywodzące się z Wysp Brytyjskich. Swego czasu w Anglii zakazano używania słów „milk” oraz „cream” w odniesieniu do piwa. W ocenie ustawodawcy określenia te mogły być mylące dla konsumenta, który może pomyśleć, że chodzi o produkty mleczne, a nie piwo. Browary więc zaczęły używać alternatywnej nazwy. Na szczęście w kontynentalnej części Europy nie mamy takich problemów (przynajmniej na razie).

Reklama

W przypadku piwa Święty Patryk Browar ReCraft postanowił użyć dwa rodzaje słodów – jęczmienne oraz pszeniczne. W zasypie znalazł się też obowiązkowy dla stoutów jęczmień palony oraz dodatkowo płatki jęczmienne. Jest też wspomniana wyżej laktoza oraz kawa, o której jednak niestety wiemy nie za wiele – jedynie to, że mamy do czynienia z arabiką.

O Browarze:

Browar ReCraft powstał w 2013 r. jako Reden Świętochłowice. W 2016 r. zmienił nazwę, aby odróżnić się od innego browaru – Minibrowaru Reden Chorzów. >>Więcej na ten temat<<

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Święty Patryk:

woda, słody jęczmienne, słód pszeniczny, laktoza, jęczmień palony, płatki jęczmienne, kawa arabica, chmiele, drożdże.

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Święty Patryk:

Styl: coffee sweet/milk stout
Ekstrakt:
16° Plato
Alk. obj.:
 5%
IBU:
 2/5 w skali własnej browaru
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 05.10.2022

Wygląd: Czarne, nieprzejrzyste.
Piana: Niska, drobna i szybko opada praktycznie do zera. Po chwili pozostaje jedynie obrączka. Zostawia całkiem niezły lejsing.
Aromat: Kawowy, palony, przyjemny.
Smak: Słodziaszek. Święty Patryk to piwo lekkie w odbiorze, sesyjne. Dość słodkie. W smaku dominuje kawa – mam wrażenie, że taka ciemniej palona. Goryczka lekka, delikatnie kontruje słodycz.
Wysycenie: Niskie.

Święty Patryk

Dobre piwo, które posmakuje wszystkim, którzy lubią słodsze, ale też i kawowe piwa. Kawa jest wyraźna i przyjemna w odbiorze. Na szczęście całość nie jest przesłodzona, chociaż laktozowej słodyczy jest całkiem sporo. Święty Patryk to piwo lekkie w odbiorze, sesyjne – szybko znika ze szkła. Smakowało mi.

Cena: nie pamiętam

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
70 %
Aromat:
85 %
Smak:
80 %
Poprzedni artykułHerbata w Piwie #6
Następny artykuł#1127: Gryf/Brokreacja – Imperialny Nafciarz Islay Blend BA
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
1126-recraft-swiety-patrykDobre piwo, które posmakuje wszystkim, którzy lubią słodsze, ale też i kawowe piwa. Kawa jest wyraźna i przyjemna w odbiorze. Na szczęście całość nie jest przesłodzona, chociaż laktozowej słodyczy jest całkiem sporo. Święty Patryk to piwo lekkie w odbiorze, sesyjne - szybko znika ze szkła. Smakowało mi.