Kopernik

Jeśli chodzi o „ipki”, to ostatnie tygodnie na Chmielniku Jakubowym były zdominowane przez styl określany obecnie jako hazy IPA w różnych konfiguracjach – były więc piwa imperialne, ale też i bardziej sesyjne. Bardziej oldschoolowe wersje tego gatunku są nieco na marginesie. Takim np. west coastem zajmowałem się 1,5 miesiąca temu (odsyłam Was do recenzji piwa Primus z Browaru Palatum), a kiedy ostatnio piłem east coasta – nie pamiętam. Dziś powrócę jednak na Zachodnie Wybrzeże USA i wezmę na warsztat piwo Kopernik – west coast IPA będące owocem kooperacji między browarami Pivovsky i Mintaka.

Z Browarem Pivovsky miałem już kilkukrotnie do czynienia, ale za to jest to mój pierwszy kontakt Mintaką, tj. z drugim z browarów, za sprawą których piwo to trafiło na rynek. Niestety, w internetach nie ma o nim zbyt wielu informacji, ale coś tam udało mi się na jego temat odnaleźć :).

Reklama

O Browarze:

Browar Mintaka to spółka założona bodaj w 2017 r. przez Pawła i Piotra Sokołowskich z Oławy. I właśnie na tym mieście i jego okolicach skupia się przede wszystkim Mintaka. W portfolio tego browaru znajdziemy wyłącznie piwa w nowofalowych stylach (przynajmniej w bazie portalu Polski Kraft nie uwzględniono żadnego „klasyka”.

Kopernik to jedno z serii kilku piw, które Browar Pivovsky wypuścił w ramach kooperacji z różnymi browarami. Każde z nich odwołuje się do nazwiska znanej osobistości, której cytat znalazł się na naklejonej na puszkę etykiecie. Przypomnę, że miałem już okazję recenzować uwarzone we współpracy z Browarem Solipiwko Hop Costello. Na etykiecie mamy więc fragment facjaty Mikołaja Kopernika oraz przypisaną mu wypowiedź: „Krytyka jest mało użyteczna i nieowocna, i zarozumialcem jest ten, kto woli raczej odgrywać rolę złośliwego krytyka niż twórcy”.

Jest to west coast IPA, dlatego też zdziwiło mnie, że na pierwszym miejscu w składzie wymieniono słód pilzneński i trochę obawiam się, że efektem tego będzie trochę zbyt ciężkie, słodowe piwo jak na ten styl. I to pomimo stosunkowo niskiego ekstraktu – Kopernik ma jedynie 14° Plato ekstraktu. No, ale zobaczymy – być może użyte chmiele (Azacca, Citra oraz Amarillo) skutecznie przykryją bazę słodową, kontrując ją wyraźną goryczką. Oby :).

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Kopernik:

woda, słód pilzneński, słód pale ale, słód pszeniczny, chmiele: Azacca, Citra, Amarillo, drożdże US-05.

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Kopernik:

Styl: west coast IPA
Ekstrakt:
 14° Plato
Alk. obj.:
 5,2%
IBU:
 2/5 w skali własnej browaru
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 27.05.2021

Wygląd: Ciemnozłociste, koloru przybrudzonego złota. Dość ciemne jak na west coasta.
Piana: Ładna, drobna, gęsta. Trwała, zostawia ładny lejsing.
Aromat: Słodowy, wyraźnie czuć słód pilzneński, jakby nieco warzywny. Pojawiają się chmielowe cytrusy, całkiem przyjemne, jednak są przykrywane przez słodowość. Podobnie jak w przypadku poprzedniego piwa od Browaru Pivovsky mam wrażenie diacetylu.
Smak: Słodowość jest dominantą również w smaku. Nie lubię, gdy słód pilzneński tak mocno objawia swój specyficzny charakter, ocierający się o warzywny DMS. Całość sprawia trochę ciężkawe wrażenie. Chmiele schowane, wyczuć je można w zasadzie wyłącznie po intensywnej, dość długiej goryczce.
Wysycenie: Umiarkowane.

Kopernik
Kopernik

No i sprawdziły się moje obawy. Kopernik to piwo wyraźnie słodowe. Ta słodowość ociera się o nuty warzywne, które mogą być DMS-em, ale nie muszą – często mam z tym problem w przypadku piw na bazie słodu pilzneńskiego. Chmielowość jest mało intensywna z trudem przedziera się przed słód. O obecności chmielu nowofalowego świadczy jednak wyraźna, nieco zalegająca goryczka. Takie sobie to piwo.

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy barterowej z Browarem Pivovsky

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
68 %
Aromat:
60 %
Smak:
65 %
Poprzedni artykuł#980: Nepomucen/Gwarek – Teoria Mętności^2
Następny artykułPINTA Barrel Brewing pokazała swoje drugie piwo
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
981-mintaka-pivovsky-kopernikNo i sprawdziły się moje obawy. Kopernik to piwo wyraźnie słodowe. Ta słodowość ociera się o nuty warzywne, które mogą być DMS-em, ale nie muszą - często mam z tym problem w przypadku piw na bazie słodu pilzneńskiego. Chmielowość jest mało intensywna z trudem przedziera się przed słód. O obecności chmielu nowofalowego świadczy jednak wyraźna, nieco zalegająca goryczka. Takie sobie to piwo.