Rusałka

W pewnym momencie piwa bezalkoholowe gościły na Portalu o Piwie stosunkowo często. Obecnie temat ten nieco zaniedbałem – a szkoda, bo jest on wbrew pozorom naprawdę interesujący. Ostatnio przejeżdżając przez Gryfino zajechałem do jednego z tamtejszych marketów, który – dzięki szczecińskiej hurtowni Chmiel – Świat Piwa – jest naprawdę nieźle zaopatrzony w piwo (zarówno polski kraft, jak i zagraniczna klasyka). Spośród szerokiego asortymentu wybrałem kilka ciekawych trunków, tym znalazło się jedno bezalkoholowe piwo – Rusałka z Browaru Gryfus.

Rusałka to bezalkoholowy witbier, który w porównaniu do klasycznych przedstawicieli stylu został nieco zmodyfikowany.

Reklama

– Przed Wami Rusałka – jasne, belgijskie piwo pszeniczne o przyjemnym owocowym aromacie, dzięki użyciu skórek pomarańczy, cytryny i grejpfruta. Dodatek kolendry nadał piwu subtelnego orzeźwienia, a nowofalowe chmiele cytrusowego charakteru – pisze na etykiecie swojego piwa Browar Gryfus.

Klasycznie witbiery swój wyjątkowy smak zawdzięczają – oprócz odpowiedniemu zasypowi i użytym drożdżom – dodatkowi skórek gorzkiej pomarańczy oraz kolendrze. Tu mamy do czynienia z bezalkoholową wersją. Piwa „bez procentów” są produkowane na dwa sposoby – po pierwsze przez uwarzenie bardzo lekkiej brzeczki o ekstrakcie na poziomie kilku stopni Plato i przefermentowanie jej drożdżami, które dają znikome ilości alkoholu, lub po drugie – poprzez dealkoholizację gotowego piwa o standardowych parametrach.

W polskim krafcie stosuje się tę pierwszą metodę, która jest zdecydowanie tańsza. Jej główną wadą jest właśnie ta wspomniana lekkość piwa, która sprawia, że końcowy produkt może wydawać się wodnistym, ubogim w smaku i aromacie. Browary starają się temu przeciwdziałać poprzez dodawanie niestandardowych dodatków – m.in. herbaty. Browar Gryfus postanowił jednak sięgnąć po coś innego – po dodatkowe cytrusy, które mają wzbogacić smak i aromat. Padło na grejpfruta oraz cytrynę. Użyto również amerykańskiej odmiany chmielu, która jednak nie została wspomniana na etykiecie.

O Browarze:

Browar Gryfus funkcjonował najpierw jako browar domowy. W 2019 r. jego założyciele – szczecinianie Konrad Sworowski oraz Krzysztof Pronobis – postanowili przejść na „duże garnki” i rozpoczęli przygodę z browarem kontraktowym. Swoimi piwami nawiązują oni do klimatów Szczecina.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Rusałka:

woda, słód jęczmienny, płatki pszeniczne, skórka pomarańczy, skórka grejpfruta, skórka cytryny, kolendra, chmiel, drożdże.

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Rusałka:

Styl: bezalkoholowy witbier
Ekstrakt:
6,5° Plato
IBU:
 b/d
Hop rate: b/d

Wartości odżywcze (w 100 ml):
wartość energetyczna: 128 kJ/22 kcal,
węglowodany: 3,1 g, w tym cukry 2,9 g,
białko: 2,1 g,
tłuszcze: 0,01 g,
sól: 0,002 g.

Data przydatności do spożycia: 30.11.2022

Wygląd: Jasnożółte, słomkowe. Mętne.
Piana: Niezbyt obfita, szybko opadająca. Znika całkowicie.
Aromat: Wyraźnie cytrusowe, czuć przede wszystkim cytrynę. Przyjemny.
Smak: Lekkie, trochę puste. W smaku mamy nuty zbożowe i całkiem sporo cytrusów. Dominuje cytryna kojarząca się z lemoniadą, na finiszu jest też obecny grejpfrut. Całość jest sesyjne, orzeźwiające. Goryczki brak.
Wysycenie: Wysokie.

Rusałka
Rusałka

Rusałka to piwo przede wszystkim cytrusowe. Brakuje mi jednak w nim „ciała”, słodowości – no, ale ciężko się temu dziwić, jeśli ekstrakt początkowy wynosi jedynie 6,5° Plato. O dziwo w smaku i aromacie przebiła się przede wszystkim cytryna – pomarańcza i grejpfrut już mniej. Również kolendra jest wyczuwalna dopiero na dalszym planie. Niezłe piwo, chociaż do najlepszych bezalkoholowych kraftów trochę zabrakło.

Cena: nie pamiętam

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
70 %
Aromat:
84 %
Smak:
75 %
Poprzedni artykuł#1140: Nepomucen – Jean^2
Następny artykułWieści Tygodnia #310
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
1141-gryfus-rusalkaRusałka to piwo przede wszystkim cytrusowe. Brakuje mi jednak w nim "ciała", słodowości - no, ale ciężko się temu dziwić, jeśli ekstrakt początkowy wynosi jedynie 6,5° Plato. O dziwo w smaku i aromacie przebiła się przede wszystkim cytryna - pomarańcza i grejpfrut już mniej. Również kolendra jest wyczuwalna dopiero na dalszym planie. Niezłe piwo, chociaż do najlepszych bezalkoholowych kraftów trochę zabrakło.