Free

10 lat temu, gdy zdarzało mi się bywać na studenckich imprezach w akademikach, zazwyczaj bywałem kierowcą. Wówczas bardzo doceniałem, że na rynku wtedy zaczęły się pojawiać piwa grodziskie. Z tego co pamiętam, w sklepach specjalistycznych można było wtedy kupić pierwsze edycje grodzisza z PINTY, które to ratowały mi życie ;). W tamtych czasach nie wyobrażałem sobie, że za te kilka lat aż tak obrodzi w piwa bezalkoholowe, że na Chmielniku powstanie osobny dział na tego rodzaju napitki. Dziś na portalu kolejna pozycja bez procentów – tj. Free z Browaru Pivovsky.

Wśród kraftowych piw bezalkoholowych królują „ipki”. Są to piwa bardzo lekkie o ekstrakcie na poziomie 6-8 stopni Plato. Browary decydujące się na wypuszczenie piw „bez procentów”, muszą jakoś znaleźć sposób na zamaskowanie częstej w tej kategorii pustki, wodnistości w smaku. Dlatego też piwowarzy chętnie sięgają m.in. po owocowe dodatki, ale tez po „patenty znane” z new englandów, czyli połączenie intensywnego chmielenia nowofalowymi odmianami chmielu i odpowiedniej kompozycji zasypu, wzbogaconego choćby o dodające gładkości, tresciwości płatki pszenne, owsiane, czy jęczmienne.

Reklama

Browar Pivovsky zdecydował się pójść trzecią drogą i uwarzył po prostu bardzo lekkie IPA wyłącznie na bazie słodu jęczmiennego, nachmielone trzema odmianami – dwoma amerykańskimi (Cascade i Chinook) oraz… polską Iungą. Ciekawa decyzja, muszę przyznać.

O Browarze:

Browar Pivovsky to kontraktowiec ze Świdnicy, który zadebiutował w 2018 r. podczas Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa, na którym jego truskawkowe piwo zrobiło furorę. Do dziś jego ekipa warzy w Bielawskiej Wytwórni Napojów.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Free:

woda, słód jęczmienny, chmiele: Iunga, Cascade, Chinook, drożdże piwowarskie.

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Free:

Styl: bezalkoholowe IPA
Ekstrakt:
 7° Plato
Alk. obj.:
 <0,5%
IBU:
2/18 w skali własnej browaru
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 15.03.2022 r.

Wygląd: Złociste, zamglone.
Piana: Niezbyt imponująca, ale cienka warstwa utrzymuje się całkiem długo. Zostawia śladowy lejsing.
Aromat: Dość delikatny, chmielowy – głównie cytrusowy, niezbyt słodki.
Smak: Lekkie, ale nie sprawia wrażenia przesadnie wodnistego, pustego w smaku. Podbudowa słodowa jest zwiewna, zbożowa. Przyjemne nuty chmielowe, sporo cytrusów. Całość jest wytrawna, z przyjemnie zaznaczoną wyraźną goryczką. Ta wraz z ogrzewaniem staje się coraz intensywniejsza.
Wysycenie: Umiarkowane.

Free
Free

Fajne, lekkie, świetnie gaszące pragnienie piwo bezalkoholowe. Free jest wyraźnie nachmielone, a jego smak jest zwieńczony całkiem pokaźną goryczką. Większych wad nie odnotowałem, zastrzeżenia można mieć głównie do niezbyt imponującej piany. Poza tym całość jest ja najbardziej w porządku. Smakowało mi.

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy barterowej z Browarem Pivovsky

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
72 %
Aromat:
75 %
Smak:
80 %
Poprzedni artykułPaweł Tokarski i Grzegorz Szymecki Mistrzami Polski Piwowarów Domowych
Następny artykułZnamy datę debiutu Browaru PINTA Barrel Brewing
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
984-bielawska-wytwornia-napojow-pivovsky-freeFajne, lekkie, świetnie gaszące pragnienie piwo bezalkoholowe. Free jest wyraźnie nachmielone, a jego smak jest zwieńczony całkiem pokaźną goryczką. Większych wad nie odnotowałem, zastrzeżenia można mieć głównie do niezbyt imponującej piany. Poza tym całość jest ja najbardziej w porządku. Smakowało mi.